04432230494

پدرو مادرها بخوانید؛ همه چیز درباره مستقل خوابیدن کودک

پدرو مادرها بخوانید؛ همه چیز درباره مستقل خوابیدن کودک
اخبار, مقالات 30 مه 2019

‎روانشناسان معتقدند، کودک زیر ۶ ماه نباید از والدین جدا شود و مستقل خوابیدن کودک زمان خاص خودش را دارد که باید به آن توجه کنید.به گفته روانشناسان، به چند دلیل به هیچ عنوان توصیه نمی شود کودک زیر ۶ ماهگی از والدین جدا شود. احتیاج او به تغذیه شبانه، احساس امنیت و البته آسیب پذیر بودن نوزاد در ماه های بعد از تولد، بهترین دلیل برای بودن او در کنار پدر و مادر است. والدین باید بدانند مستقل خوابیدن کودک زمان خاص خودش را دارد و از زمان آن باید آگاهی پیدا کنند.

‎ در سال اول تولد، نگرانی هایی در مورد سندرم مرگ ناگهانی شیرخواران وجود دارد که در آن کودک ممکن است دچار مشکل تنفسی شده و نتواند نفس بکشد و همین موضوع موجب مرگش شود. به همین دلیل باید محل خواب او در دید والدین باشد. از سوی دیگر مادران چون نسبت به فرزندان شان حساس هستند معمولا هوشیار می خوابند و بنابراین در صورت بروز مشکل زودتر دست به کار می شوند.اما والدین می توانند از شش ماهگی فرایند مستقل سازی را شروع کنند . در این سن با جدا کردن کودک در جایی مستقل و با فاصله با والدین شروع به جداسازی می کنیم کم کم با کشیدن یک پارچه و یا پارابن دید کودک را از والدین در یک اطاق کم می کنیم . در صورتیکه فرایند را اجرا کنیم در حدود یکسالگی با کمترین مشکل میتوانیم فرایند مستقل سازی را انجام دهیم .

والدین می توانند اطاق کودک را امن کرده و از دستگاههای هوشیار(دستگاهی با صدا وتصویر که کوچکترین حرکات کودک را منتقل می کند) جهت مشاهده دایمی کودک استفاده کنند تا بتوانند
بر اوضاع کودک تسلط پیدا کنند . نکته ای که بسیار مهم است اینست که مقاومت و استمرار والدین بسیار مهم است زیرا کودک در سال اول زندگی در طول شب به دلیل گرسنگی ، خیس شدن ،گرما وسرما و حتی احساس درد خواب منقطع دارد و گاه مادر به دلیل راحتی خود از فرایند مستقل سازی منصرف می شوند در صورتیکه فرایند جداسازی در سالهای بعد به دلیل وابستگی بیشتر کودک به مادر یا ترس از تاریکی و یا تنهایی به مراتب مستقل سازی سخت تر و پیچیده تر می شود. در فرایند مستقل سازی توجه به زمان خواب کودک داشته باشید . هرشب کودک را در زمان تعیین شده بخوابانید (صبور باشید ،سختگیری نکنید و فشار ایجاد نکنید ) محیط و بستر خانه را مهیا کنید گویی قرار است همه بخوابند. اگر اینکار را از شش ماهگی شروع کنید بسیار راحت خواهد بود .(خواب از ساعت ده شب ضروری میباشد)

فکر اینکه یک کودک یکساله در طول شب بیدار نشود یا به عبارتی هشت ساعت به صورت مدام بخوابد بسیارفکر ایده آل و فانتزی میباشد. یک کودک در طول شب به دلایل گوناگونی که در بالا ذکر شد خواب مقطعی دارد و والدین بهتر است بدانند این مسئله کاملا طبیعی است و چند روزی والدین را به چالش مواجه کند . دو یا سه شب اول ممکن است هولناک باشد اما پس از یک هفته یا کمی بیشتر از آن کودک می تواند خود به خواب برود . در صورت بیدار شدن کودک تمام مواردی که ممکن است باعث بیدارشدن او شده باشد چک کنید مانند گرسنگی ،سرما یا گرما ، تمیز بودن و…. در صورت اطمینان از حل مشکلات کودک در کنار او باشید کودک را بغل نکنید نوازش کنید که بداند آنجایید توجه داشته باشید از دادن دست خود به او یا تماس مداوم فیزیکی دوری کنید زیرا خود عاملی برای وابستگی میگردد بهتر است از عروسک های نرم استفاده کنید .هرشب کمی از تماس خود را با کودک کم کنید . صبور باشید در نهایت به نتیجه می رسید . یکی از معضلات دیر شروع کردن فرایند مستقل خوابیدن کودک ممکن است با موارد زیر روبرو شوید.

گاهی کودک و پدر و مادر در کنار هم می خوابند . عادت در کنار هم خوابیدن برای کودک مضر است .گاه کودک در ابتدا کنار پدر و مادر می خوابد و بعد او را به اتاقش می برند که با خطر بازگشت کودک به اتاق والدین به کرات اتفاق میافتد و در آخر شکست والدین در جداسازی کودک رخ می دهد. والدین باید دقت داشته باشند به جز موارد خاص مانند مریضی به کودک اجازه این کار را ندهند (صبور باشید،صبورباشید،صبورباشید). در صورتیکه زمان خواب مشخصی را تعیین کرده اید و شرایط خواب مهیاست در امر برگرداندن کودک به رختخواب پافشاری کرده اید و خسته شده اید بهتر است علت آن را بیابیدو در رفع آن بکوشید.

کودکی که تا سن ۴یا۵ سالگی کنار پدرو مادر می خوابد احتمالا در زمینه وابستگی دچار مشکل است و حتما این مورد را بررسی کنید .
در کودکان بالای ۴سال می توانید از راهکار نظم در ساعت خواب ، داستان خوانی به مدت ۵-١٠دقیقه ،ایجاد شرایط مناسب خواب و زمان محدود در کنار کودک برای خوابیدن ، کشیدن جدول و یا دادن برچسب و تهیه جایزه (با توافق خود کودک مثلا بعد از دوهفته ) استفاده کنید. در صورت رجعت به اتاق والدین حتما کودک را به اتاق و تخت خود برگردانید . در صورتیکه بعد از یک ماه هنوز در فرایند مستقل خوابیدن کودک کامل نشده و با مشکل روبرو بودید باید در جهت حل مشکل و مشکل یابی به مشاور یا روانشناسی که می توانند به شما کمک کنند مراجعه کنید.

0 دیگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای مورد نیاز علامتگذاری شده اند *