04432230494

نوع تخت خواب نقش مهمی در بروز دردهای مفصلی دارد

نوع تخت خواب نقش مهمی در بروز دردهای مفصلی دارد
اخبار, مقالات 02 ژوئن 2019

سلامت نیوز : نوع تخت خواب و ارتفاع آن،نقش مهمی در بروز درهای مفصلی از جمله كمردرد نواحی كتف و گردن دارد.
دكتر محمد تقی حولی ساز، متخصص طب فیزیكی درگفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود:نوع تخت خواب و میزان ارتفاع آن نقش مهمی در بروز دردهای مفصلی از جمله كمر درد، و درد نواحی كتف و گردن در افراد دارد كه این عارضه می‌تواند در هر سنی بروز كند و بی توجهی به آن موجب تشدید این دردها می‌شود.

وی تاكید كرد:بدن به طور طبیعی دارای آناتومی و شكل ظاهری خاص شامل گودی ها، فروفتگی ها،برجستگی ها است و استفاده از تخت خواب های بسیار نرم به دلیل افزایش میزان فرورفتگی های بدن،دردهای عضلانی و مفصلی را بویژه در هنگام خواب شبانگاهی افزایش می‌دهد.

این دكترای طب فیزیكی با اشاره به میزان ارتفاع تخت خواب گفت:تخت خواب باید حداقل هفت سانتی متر از سطح زمین ارتفاع داشته باشد و ارتفاع بالش نیز باید هم اندازه كتف فرد بوده تا به هنگام خواب دچار درد گردن نشود و سرو گردن به طور كامل روی بالش قرار گیرد.

حولی ساز همچنین درخصوص تخت خواب های سفت گفت:اغلب افراد به این باورند كه تخت خوابهای سفت استاندارد تر هستند؛در حالی كه این گونه نبوده و بهترین علامت تخت خواب مناسب استاندارد بالش ها و تشك های طبی با علامت استاندارد از نمونه های بارز این نوع تخت خوابها هستند.حولی ساز با اشاره به حساس بودن وضعیت بدنی كودكان خاطرنشان كرد:والدین باید در انتخاب تخت خواب مناسب برای فرزندانشان دقت بیشتری كنند؛چراكه كودكان وضعیت بدنی حساس تر و استخوان های نرمتری نسبت به والدینشان دارند و اگر تخت خواب آنها نامناسب باشد،در دراز مدت می‌تواند تغییراتی درشكل ظاهری اندام آنها ایجاد كند.
سلامت نیوز: نوع تخت خواب نقش مهمی در بروز دردهای مفصلی دارد .

چکار کنیم دردهای مفصلی کمتر به سراغ مان بیاید؟

سلامت نیوز:دردهای مفصلی در سنین میانسالی و سالمندی دست از سر آدم برنمی‌دارند و هر فردی که پا به سن می‌گذارد، با این دردهای ناخوشایند روبه‌رو می‌شود. این دردها در بعضی از افراد شدت کمتری دارند و در برخی دیگر نیز آنقدر شدید و آزاردهنده هستند که هیچ راهی جز جراحی برای بهبود آنها وجود ندارد.

به گزارش سلامت نیوز، جام جم نوشت: فرسودگی مفاصل با افزایش سن یک مساله طبیعی است ولی برای این‌که کار به جراحی نکشد و شدت دردها زیاد نباشد، باید از سن کم به فکر ایام پیری بود و از انجام برخی کارها پرهیز کرد تا دردها شدت کمتری داشته باشند و احتمال جراحی به حداقل ممکن برسد.

دکتر بهروز مصلحی، پزشک و پژوهشگر، برخی مواردی که باید در این رابطه مدنظر داشته باشید را به شما می‌گوید.

برای خودتان دردسر درست نکنید

عادت‌های بد و نادرستی که افراد در زندگی روزمره خود دارند، می‌تواند در ابتلا به مشکلات مفصلی مرتبط باشد. برخی از عادت‌ها باعث می‌شود افراد در سنین پایین‌تر دچار مشکلات و دردهای مفصلی شوند و در سنین بالاتر، دردها شدت بیشتری داشته باشند. اغلب مردم عادت دارند از توالت‌های ایرانی استفاده می‌کنند که این مساله به صورت مداوم می‌تواند فشار زیادی را به مفاصل زانو، وارد کند. احتمال آرتروز زانو و از بین رفتن غضروف، در اثر استفاده مداوم از توالت ایرانی وجود دارد چون فشاری که به زانوها وارد می‌شود به اندازه‌ای است که مانع رسیدن مایع مفصلی به غضروف خواهد شد.

بد نشستن‌های دردناک

افراد زیادی هستند که عادت دارند روی زمین، به‌صورت دو زانو یا چهار زانو ‌بنشینند. این نوع نشستن‌ها در طولانی مدت می‌تواند به زانوها آسیب جدی وارد کند. البته برخی افراد از صندلی یا مبل استفاده می‌کنند، در سن بالا با مشکلات مفصلی بویژه کمر درد، مواجه می‌شوند که دلیل این مساله به نشستن نادرست روی مبل و صندلی برمی‌گردد. نحوه نشستن صحیح روی صندلی و مبل، مساله بسیار مهمی است که افراد باید به آن توجه کافی داشته و از نشستن به‌صورت خمیده جدا بپرهیزند.

پاهای شما صندلی نیست!

یکی از کارهایی که والدین زیاد انجام می‌دهند، نشاندن بیش از حد کودک روی پاهایشان است. بسیاری از والدین تصور می‌کنند وزن کم کودک، آسیبی به مهره‌ها و مفاصل آنها وارد نمی‌کند در حالی‌که این باور نادرست است. زمانی که کودک روی پاها قرار می‌گیرد، فشار زیادی به مفاصل بویژه مهره‌های کمر و زانو وارد می‌شود و وقتی این‌کار به‌صورت طولانی‌مدت و مداوم باشد، مشکلاتی را برای فرد در آینده به همراه دارد. علاوه بر این، در آغوش گرفتن نوزادان برای مدت زمان طولانی هم می‌تواند در آینده باعث ایجاد کمر درد شود؛ پس برای پیشگیری از این مساله، باید حتما از وسیله حمل آغوشی نوزاد (BabyCare) استفاده کرد.

خوب بدوید!

یکی از کارهایی که می‌تواند باعث آسیب به مفاصل بویژه مفصل زانو شود، دویدن به‌صورت غیراصولی است. برخی از افراد عادت دارند در مسیرهایی که شیب (سرازیری) دارند، بدوند که انجام چنین کاری می‌تواند فشار بسیار زیادی را به مفاصل بدن وارد کند و باعث آسیب به مفاصل شود. افرادی که در مسیرهای شیب‌دار می‌دوند، بیش از سایر افراد دچار مشکلات مفاصل و دردهای زانو در سنین بالا خواهند شد.

ورزش‌ افراطی ممنوع

این‌که ورزش می‌تواند به پیشگیری از دردهای مفصلی کمک کند، امری بدیهی محسوب می‌شود و افراد برای این‌که دچار کمر درد نشوند، باید به فکر تقویت عضلات خود، بویژه عضلات ناحیه شکم باشند. علاوه بر این، تقویت عضلات کمر، پهلو، ران و چهار سر ران نیز ضروری است و می‌تواند از دردهای مفصلی پیشگیری کند. برای تقویت عضلات شکم، باید دراز و نشست انجام داد. ولی ورزش به صورت افراطی و در حدی که به بدن فشار زیادی وارد شود، خوب نیست.

پیاده‌روی سبک، شنا و نرمش‌های روزانه، بهترین مواردی هستند که افراد باید به آنها توجه کافی داشته باشند. به‌طور کلی، انجام تمرینات ورزشی، نباید بیشتر از ۴۵ دقیقه باشد.

بارداری با برنامه‌ریزی

خانم‌هایی که قصد بارداری دارند، باید حتما از قبل خود را برای بارداری آماده کنند. یکی از نکاتی که بسیاری از خانم‌ها به آن بی‌توجه هستند، تقویت عضلات کمر، قبل از بارداری است.

بارداری، باعث تغییرات هورمونی در بدن می‌شود و همین تغییرات می‌تواند شل شدن عضلات، کاهش دیسک بین مهره‌ای و گاهی پاره شدن دیسک را به همراه داشته باشد. علاوه بر این، خوردگی زانو، گودی کمر و درد، از دیگر مشکلاتی هستند که برخی خانم‌ها به دلیل بارداری آن را تجربه می‌کنند. برای کاهش مشکلات اینچنینی، خانم‌ها باید حتما قبل از بارداری ورزش کنند و در زمان بارداری ورزش‌های مخصوصی که برای این منظور وجود دارد، زیر نظر پزشک متخصص انجام بدهند. خانم‌های باردار، باید حتما از توالت فرنگی استفاده کنند تا آسیب کمتری به مفاصل‌شان وارد شود.

 

0 دیگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای مورد نیاز علامتگذاری شده اند *