04432230494

فرار از بی خوابی

فرار از بی خوابی
مقالات 08 نوامبر 2017

داشتن فکری فعال و درگیر ممکن است موجب بی خوابی های شبانه شود، مشکلی که بسیاری از انسان ها بدان دچار هستند، به خصوص اگر در شهرهای بزرگ و آلوده زندگی کنند.

بیداری می تواند دلایل متعددی داشته باشد، مثلا در برخی موارد، شخص ممکن است بیدار بماند، چون در رابطه با مشکل شخصی فکر می کند و بابت آن نگران است؛ مانند مشکلات ایجاد شده در محل کار، یا مشاجرات با دوستان صمیمی.

ایرنا در این زمینه می نویسد:

از قدیمی ترین روش های آرام کردن ذهن های پرمشغله و بسیار فعال در نیمه شب ها، شمردن گوسفندهای یک گله است که هدف از آن نیز خسته کردن ذهن و راحت تر خوابیدن بود، اما مهمترین مشکل این روش استفاده از چیزهای خسته کننده ای همچون شمردن گوسفندان است که گاه خود به مشکلی دیگر تبدیل می شود.

روش دوم، تمرکز بر یک موضوع خاص و یک موضوع خسته کننده است که هدف از آن متوقف ساختن ذهن از حرکات است. این روش، نیاز به تمرین بیشتری دارد، زیرا قوه تخیل که خود یک امر پیچیده است ممکن است تمایلی به این امر نشان ندهد.

اما بهترین کار برای خوابیدن چیست؟

بهتر است در مورد چیزی فکر کرد که تا حد امکان از مغز دور باشد، مانند انگشت کوچک پای چپ!. شخص بی خواب باید سعی کند انگشت پای خود را احساس کند و تنها درباره این انگشت فکر کند. اگر فکرش منحرف شد، باز هم به انگشت پا بر گردد.

می تواند موضوع دیگری را نیز تصور کند، و آن دوچرخه سواری است. مسیری خاص در محله خود را که به طور معمول در آن تردد داشته، رانندگی کرده، یا دوچرخه سواری کرده، تصور کند (برای مثال، از خانه به محل کار یا مرکز شهر). تصور کند که در امتداد این جاده در حال دوچرخه سواری است و این کار را باید به طور واقعی و با تمامی جزئیاتش تصور کند.

در حالی که دوچرخه سواری می کند، نگاهی به اطراف خود بیاندازد، به خانه ها، مغازه ها، درخت ها، و تمام چیزهایی که در مسیرش با آنها رو به رو می شود. انجام این کار بسیار خسته کننده است به طوری که هر انسان معمولی به احتمال زیاد قادر نیست در نیمه شب بیش از صد متر را را ذهن خود تصور کند چرا که او به احتمال زیاد به خواب رفته است.

البته تجربه نشان داده است که اشخاص می توانند با کمی تمرین بیش از صد متر را نیز در خیال خود تصور کنند!

روش دیگری نیز وجود دارد: شخص بی خواب تصور کند که یک میلیارد تومان برنده شده است! قصد خرج کردن آن را در ذهن خود تصور کند! آن مبلغ را محاسبه کند، مثلا قیمت یک قایق، یک اتومبیل شیک، یک خانه ی رویایی، کارهای خیریه کننده و غیره، به راستی با مبلغی به این بزرگی چه می تواند بکند؟ چه چیزی می تواند بخرد؟ تصور جالبی است، این طور فکر نمی کنید؟!!

همچنین، او می تواند تلاش کند تا ذهن خود را قبل از خوابیدن آرام نمایید، حل جدول کلمات متقاطع، جدول ساداکو، یا کمی خواندن (کتاب یا روزنامه)، ممکن است این کارها ذهن را آرام کرده و او بتواند به راحتی به خواب رود.

در موردی دیگر شخص به آرامی خود را بی حس کند، از انگشت کوچک پای راست خود شروع کرده و تا موهای سر خود را تصور کند و به هر یک از اندام و اعضای خود بیاندیشد. عظمت خلقت را در خود بررسی کند. این کار به احتمال زیاد موجب به خواب رفتن او می شود. اما اگر خوابش نبرد، بار دیگر این کار را شروع کند، اما این بار آهسته تر و عمیق تر.

مصرف شکلات، مواد خوراکی شیرین و همچنین نوشیدنی های شیرین ممکن است سبب بی خوابی شوند. باید از خوردن این مواد در هنگام خواب پرهیز کرد. در عوض مصرف نان و شیر می تواند اثری معکوس داشته باشد. مصرف مواد شیرین، به خصوص در مورد کودکان، می تواند موجب کابوس های شبانه شود. مصرف بیش از اندازه مواد شیرینی می تواند احساس بیماری را در شخص ایجاد کند.

دردهای مزمن نیز می تواند چرخه خواب را بر هم زده و شخص را دچار بی خوابی کند. اگر از دردی مزمن رنج می برید، فراموش نکنید که قبل از خواب داروی خود را مصرف کنید. اگر نیمه شب باید داروی خود را مصرف کنید، بدون آنکه از جای خود بلند شوید یا بخواهید لامپی را روشن کنید، دارو را بخورید. چیزهایی که به آنها نیاز دارید: یک رختخواب راحت، یک نوشیدنی آرامش بخش (به عنوان مثال، یک لیوان شیر).

0 دیگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای مورد نیاز علامتگذاری شده اند *