04432230494

روش تمیز کردن تشک خواب؟

فروش اقساطی
روش تمیز کردن تشک خواب؟
اخبار 30 ژانویه 2023

تمیز کردن تشک

شاید از اهمیت تشک خواب خود بی خبر باشید اما تشک شما یکی از مهم ترین دارایی های شما است. خوشخواب شما بر روی خواب شما تأثیر می گذارد، که به نوبه خود تقریباً بر تمام جنبه های زندگی شما تأثیرگذار است.در نتیجه هزینه برای خرید یک تشک خواب با کیفیت سرمایه گذاری عقلانی می باشد. این بدان معناست که یادگیری نحوه تمیز کردن تشک و نحوه نگهداری از آن، می تواند به شما در کاهش هزینه ها کمک شایانی کند.

اگر نظافت تشک خواب خود را رعایت نمی کنید باید به شما خاطر نشان کنیم که در صورت عدم کنترل، تشک شما می تواند پوست مرده، کنه ها، گرد و غبار، کثیفی و بسیاری موارد دیگر را در خود جمع کند. تمیز کردن منظم تشک برای افزایش طول عمر تخت شما و همچنین کاهش آلرژی بسیار حائز اهمیت است. خوشبختانه، تمیز کردن تشک فراینده پیچیده ای نیست و شما فقط با رعایت چندین نکته می توانید با خیال آسوده از داشتن خوشخوابی پاکیزه آسوده خاطر باشید. در ادامه با ما همراه باشید تا با نحوه تمیز کاری تشک های خواب آشنا شوید.

۱-ملافه ها را بشویید

قبل از هر چیز، شما باید تمام ملحفه ها روبالشتی ها و پتو ها را از روی تشک خواب جدا کنید. همیشه ابتدا برچسب روی محصول را بررسی کنید تا ببینید آیا قابل شستشو هستند و در چه درجه حرارتی و چه شستشویی مناسب آنها است. در حالت ایده‌آل، باید ملافه ها را در آب داغ بشویید تا از شر مایت‌ها، گرد و غبار خلاص شوید، اما پیروی از دستورالعمل‌های مراقبتی توصیه ‌شده برای جلوگیری از خراب شدن ملحفه ها مهم است. ما توصیه می کنیم ملحفه ها را به صورت هفتگی بشویید تا به تمیز نگه داشتن تشک شما کمک کند.

۲-ارزیابی آلودگی

بهترین راه برای تمیز کردن تشک به میزان کثیف بودن آن و وجود لکه ها بستگی دارد. روش تمیز کردن معمولی تشک با تکنیکی که برای از بین بردن لکه یا لکه استفاده می شود متفاوت است. شما باید تشک خود را از نظر لکه، تغییر رنگ، بو و سایر علائمی که نشان می دهد یک ناحیه خاص به توجه بیشتری نیاز دارد، بررسی کنید.

۳-وسایل مورد نیاز برای تمیزکردن تشک

  • آب سرد
  • جوش شیرین
  • پارچه یا حوله برای تمیز کردن
  • یک شوینده لباسشویی ملایم، بدون سفید کننده و بدون عطر
  • صابون ظرفشویی یا یک پاک کننده آنزیمی

هنگام استفاده از صابون ها و محصولات پاک کننده روی تشک، باید به محصول استفاده شده دقت کنید زیرا نباید از پاک کننده های خشن استفاده کنید تا به پارچه ظریف تشک شما آسیب برساند. همچنین، به خاطر داشته باشید که پاک کردن کامل مواد شوینده از تشک دشوار است بنابراین از مواد شوینده با رایحه ملایم استفاده کنید.

۴-تشک را جاروبرقی بزنید

با استفاده از سری محصوص جاروبرقی خود، تمام سطح تشک را تمیز کنید. حتماً کناره‌های تخت را جارو بکشید تا گرد و غبار ها  پاک شود دو طرف تشک را با جارو تمیز تا غبار ها موجود در سطح تشک از آن خارج شوند.

۵-تمیز کردن لکه ها

لکه ها و نواحی تغییر رنگ را بررسی کنید. با دقت این نواحی را با استفاده از روش زیر تمیز کنید:

  • مقدار کمی از محلول تمیز کننده را روی یک پارچه تمیز بمالید
  • به آرامی ناحیه لکه دار را با پارچه پاک کنید
  • آب سرد را روی یک پارچه تمیز دیگر بمالید
  • به آرامی ناحیه لکه دار را با پارچه آغشته به آب پاک کنید
  • در صورت لزوم این کار را تکرار کنید تا لکه از بین برود

هدف اصلی در اینجا این است که تا حد امکان از محلول تمیز کننده کمتری استفاده کنید و تشک را بیش از حد خیس نکنید. هرگز محلول تمیز کننده را مستقیماً روی خود تخت نمالید – در عوض، از یک پارچه تمیز برای استفاده و برداشتن محلول استفاده کنید.

بهترین راه حل برای از بین بردن لکه بستگی به نوع لکه دارد. برای لکه های خون، عرق، ادرار و سایر لکه های بیولوژیکی، بهترین گزینه معمولاً یک پاک کننده آنزیمی است. شما همچنین می توانید از مخلوط آب و صابون ظرفشویی استفاده کنید و فقط از کف هایی که بر روی آب تشکیل می شود استفاده کنید.

انواع دیگر لکه ها  ممکن است بهتر به محلول های تمیز کننده پاسخ دهند از این رو یک گزینه رایج، تهیه محلول آب سرد و پراکسید هیدروژن است.

صرف نظر از راه حل مورد استفاده. در برخی موارد، ممکن است لازم باشد چندین راه حل را امتحان کنید تا به درستی لکه را پاک کنید.

۶-از جوش شیرین استفاده کنید

بعد از اینکه لکه های قابل مشاهده را پاک کردید و اجازه دادید روکش تشک کاملا خشک شود، یک لایه نازک جوش شیرین را روی تمام سطح تشک بمالید. جوش شیرین به جذب رطوبت و خنثی کردن بو کمک می کند. جوش شیرین را برای چند ساعت بر روی تشک بگذارید. در صورت امکان، پنجره های اتاق خواب خود را برای افزایش جریان هوا باز کنید.

۷-جاروبرقی بزنید

هنگامی که اجازه دادید جوش شیرین حداقل برای چند ساعت روی سطح تشک بماند، با جاروبرقی آن را از روی سطح تشک تمیز کنید. اگر تشک خیلی کثیف بود، ممکن است بخواهید مراحل ۶ و ۷ را تکرار کنید، اگرچه در بیشتر موارد این کار ضروری نخواهد بود.

۸-تشک را برگردانید

تشک را برگردانید و مراحل ۴ تا ۷ را تکرار کنید. سطح زیری تشک شما احتمالاً هیچ لکه قابل مشاهده ای نخواهد داشت، اما همچنان می تواند مقدار زیادی گرد و غبار، رطوبت و موارد دیگر را در خود جای دهد. اگر تشک شما طوری طراحی نشده است که قابل چرخش باشد، باز هم می توانید سطح زیری آن را تمیز کنید، اما هنگام برگرداندن آن احتیاط کنید و فشار زیادی به تشک وارد نکنید.

بسته به نوع مواد تشک و شدت لکه های موجود ممکن است فرایند تمیز کاری مقداری متفاوت باشد اما اگر سوال شما این است که چگونه تشک مموری فوم را تمیز کنید، فرآیند تمیز کاری اغلب تشک ها تا حد زیادی یکسان است. با این حال، مموری فوم برای خیس شدن طراحی نشده است، بنابراین مهم است که تا حد امکان از محلول تمیز کننده کمتری استفاده کنید.

سوالات متداول

چند بار باید تشک خود را تمیز کنم؟

به طور کلی، توصیه می کنیم تشک خود را هر ۶ ماه یکبار یا بیشتر تمیز کنید. البته اگر چیزی روی تشک خود ریختید، باید بلافاصله قبل از ایجاد لکه به تمیز کردن آن بپردازید. استفاده از محافظ تشک با کیفیت تمیز کردن مکرر تشک را کاهش می دهد. تمیز کردن منظم به افزایش طول عمر تشک شما کمک می کند اما مهم است بدانید که چه زمانی باید اقدام به خرید یک خوشخواب باکیفیت کنید.  

چه زمانی باید تشک خود را تمیز کنم؟

از آنجایی که روش پیشنهادی ما زمان زیادی می برد، بهتر است تشک خود را اول صبح تمیز کنید. به این ترتیب، می توانید اجازه دهید جوش شیرین به مدت ۸ ساعت یا بیشتر کار خود را انجام دهد و تا عصر همه چیز را تمیز کنید. از طرف دیگر، روز قبل از سفر یک شبه نیز گزینه خوب دیگری است، زیرا می توانید اجازه دهید جوش شیرین یک شبه روی تشک شما بماند.

چگونه می توانم از تشک خود محافظت کنم؟

نگهداری از تشک شما با محافظت صحیح از تشک شروع می شود. در بیشتر موارد، توصیه می کنیم از محافظ تشک ضد آب یا حداقل یک از پد های تشک محافظ استفاده کنید. این محصولات به جلوگیری از تجمع گرد و غبار و سایر مواد حساسیت زا کمک می کنند و در عین حال از تشک شما در برابر لکه محافظت می کنند.

شستن منظم ملحفه ها حدود یک بار در هفته می تواند در محافظت از تشک کمک کننده باش زیرا می توانید تجمع مواد حساسیت زا را روی تشک واقعی خود کاهش دهید. در نهایت، اجتناب از خوردن و آشامیدن در رختخواب بهترین راه برای کاهش خطر لک های تصادفی است.

0 دیگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای مورد نیاز علامتگذاری شده اند *