04432230494

دیسک کمر چیست و علائم آن کدام است؟

دیسک کمر چیست و علائم آن کدام است؟
اخبار, مقالات 29 مه 2019

یکی از شایع ترین بیماری در افراد دیسک کمر است با گسترش فناوری وکم تحرکی در افراد و نشستن زیاد و ایستادن طولانی مدت باعث ضعف در عضلات به ویژه در اطراف کمر شده و بر سلامت فرد تاثیر زیادی می گذارد . اکثر افراد در طول عمر خود دچار کمر درد می شوند اما می توان برای پیشگیری از کمر درد و فرسایش دیسک ها اقداماتی انجام داد. روش پیشگیری شامل موارد زیر می شود :

انجام تمرینات برا تقویت عضلات کمر و افزایش انعطاف پذیری آنها
به کار گیری عادات صحیح حرکتی
کم کردن وزن در صورت داشتن اضافه وزن
دیسک کمر ممکن است در هر سنی به وجود آید ولی معمولا در افراد بالای ۴۵ سال رخ می دهد .هر انسان ۲۶ مهره در ستون فقرات خود دارد مهره ها به وسیله صفحه ی انعطاف پذیری به نام دیسک از هم فاصله دارند . اگر بنا به هر دلیلی دیسک از ناحیه عقب خود دچار بیرون زدگی یا فتق شود ، این ناحیه را نخاع به آن فشار وارد کرده و سبب بروز درد در این ناحیه می شود که به این بیماری دیسک کمر گفته می شود . در بیشتر موارد فتق دیسک بین مهره های چهارم و پنجم کمری(قسمت پایین پشت بدن ) اتفاق می افتد .

علائم دیسک کمر :
درد کمر
گرفتگی عضلات ( اسپاسم )
عصب پا از کار می افتد و سبب بی حسی پا می شود و پا حالت افتادگی ایجاد می کند .
در مرحله پشرفته این بیماری فرد کنترل ادرار و مدفوع خود را از دست می دهد .
پزشک برای تشخیص فتق دیسک کمر از معاینه بدنی ، آزمایشات تصویر برداری و تست های الکتریکی استفاده می کند و در صورتی که دیسک کمر تایید شد با فیزیوتراپی ، دارو های شل کننده عضلات ، تزریق کورتون و دارو های ضد درد و التهاب آن را کنترل می کند و به شما استراحت نسبی را در پیشنهاد کرده و به شما توصیه می شود تا از استراحت مطلق جلوگیری کنید تا ضعف در عضلات شما مانع از راه رفتن شما نشود و همچنین از ورزش های سنگین مانند کوه نوردی و رانندگی پرهیز کنید و همچنین آب درمانی و استخر یکی از راه های درمان کمر درد و درد های اسکلتی عضلانی می باشد .
علل مبتلا به دیسک کمر :
افزایش سن
وزن بالا
شکم بزرگ
قرار گرفتن وضعیت بد بدن هنگام ایستادن و نشستن
بلند کردن اشیا سنگین در حالت نامناسب
ورزش های غیراصولی
رانندگی در مسافت طولانی
خم و راست شدن زیاد
دیسک کمر و درمان آن :
درمان دیسک کمر بر اساس شدت و درد آن متفاوت است ، در افرادی که کنترل ادرار و مدفوع خود را بر اثر دیسک کمر از دست داده اند به سرعت باید عمل شوند و در افرادی که حالت خفیف فلج به آنها دست داده و این حالت روز به روز رو به افزایش باشد آن ها هم باید به سرعت عمل کنند تا شرایط بدتری را در زندگیشان تجربه نکنند . در سایر موارد به بیماران توصیه می شود استراحت کنند و شیوه زندگی خود را تغییر دهند .

خلاصه :
دیسک کمر یکی از بیماری های شایع می باشد که معمولا در ۴۵ سال به بالا انسان ها با آن درگیر می شوند و برای نداشتن درد در کمر حتما وزن خود را نرمال نگه داشته و ورزش را فراموش نکنید .

0 دیگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای مورد نیاز علامتگذاری شده اند *