04432230494

در خواب یاد بگیرید !

در خواب یاد بگیرید !
اخبار, مقالات 09 فوریه 2019

مطالعات
نشان داده اند که خوابیدن برای داشتن ذهنی خلاق و حافظه ای قوی لازم و ضروری است.
هر کسی به دنبال یک خواب خوب شبانه احساس شادابی و سرحالی می کند، اما آیا می توانید باهوش تر و شاید هنرمندانه تر از خواب برخیزید؟
دانشمندان آلمانی برای اولین بار اثبات کرده اند مغز به خواب رفته ما به کار خود روی حل مشکلاتی که ذهن ما را در طول روز درگیر کرده بودند، ادامه می دهد و ممکن است پس از یک خواب ۸ ساعته ، مغز ما بسیار آسان تر به پاسخی درست برای آن مشکل دست پیدا کند.
پس یک خواب خوب در شب امتحان ، می تواند تاثیر خوبی در کارنامه یک دانش آموز داشته باشد. مطالعات نشان می دهند کمبود خواب ۷۰ میلیون امریکایی دلیل مهمی برای افزایش آمار تصادفات و یا کسب نمرات کمتر در امتحانات و نیز بد بودن وضعیت سلامتی این افراد به شمار می آید.
محققان آلمانی اثبات کرده اند خوابیدن می تواند مشکلات دیروز ما را به راه حل های خوب امروز تبدیل کند. آنها بررسی خود را روی ۱۰۶ مغز انجام داده اند که به ۵ گروه مجزا با تعداد مساوی زنان و مردان ۱۸ تا ۳۲ ساله تقسیم شده بودند.
این تحقیق طوری طراحی شده بود که گروه اول می توانستند بخوابند، اما گروه دوم باید تمام شب را بیدار می ماندند. سومین گروه نیز مجبور بودند تمام روز را بیدار بمانند و دو گروه دیگر نیز برای آزمایش های تکمیلی استفاده می شدند. هر ۵گروه ، در آزمایشی که مخصوص آنها طراحی شده بود، شرکت کردند.
این آزمایش ، تست تبدیل عدد نام داشت. در این تست افراد می بایست رشته ای متشکل از ۸ عدد را به یک رشته جدید که با قوانین جور دربیاید تبدیل کنند.
قانونی هم در این آزمون پنهان بود که شرکت کنندگان باید آن را کشف می کردند. نتایج بسیار جالب بود: گروهی که ۸ ساعت پیش از انجام این آزمون خوابیده بود نسبت به گروهی که شب را بیدار مانده بود نتیجه ای ۳ برابر بهتر به دست آورد.
در واقع نتایج این تحقیق از مطالعاتی که قبلا روی بیوشیمی مغز انجام گرفته بود، حمایت می کند و نشان می دهد حافظه ها پیش از این که ذخیره شوند، بازسازی شده و به این ترتیب مشکلات آسان تر حل می شوند. همچنین می توان توضیحی برای کمتر شدن حافظه در افراد پیرتر پیدا کرد، زیرا معمولا افزایش سن با کم خوابی همراه است. تاریخ هم این تحقیقات را تایید می کند.
داستان بسیاری از هنرمندان و دانشمندانی را شنیده ایم که از خواب بیدار شده و توانسته اند بهترین و قابل توجه ترین کار زندگی خود را پس از یک دوره طولانی ناامیدی انجام دهند.به عنوان مثال ، شیمیدان مشهور روسی ، دیمتری مندلیف جدول تناوبی عناصر را در خواب طراحی کرده ، یا شاعر انگلیسی ، ساموئل تیلور کولیریج مشهورترین شعر حماسی خود را با نام کوبلای خان در خواب سروده است.
نتایج تمامی این بررسی ها دلیل خوبی هستند برای افراد خواب آلود و خواب دوست. شاید شما هم پس از بیدار شدن از یک خواب خوب بتوانید شاهکار زندگی خود را خلق کنید.

0 دیگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای مورد نیاز علامتگذاری شده اند *