04432230494

تاثیر زمان و ارگونومی (دانش مربوط به تشک خواب) بر خواب

تاثیر زمان و ارگونومی (دانش مربوط به تشک خواب) بر خواب
اخبار, مقالات 30 مه 2019

استفاده از تشک خواب نامناسب و نیز تشکی که متناسب با شرایط شما نباشد ، موجب اختلال در خواب و تضعیف عملکرد سیستم ایمنی بدن می شود .

تاثیر زمان بر خواب

بطور کلی ساعت درونی بدن شما به شما کمک می کـنـد تا فعالیت خود را در ساعات روز افزایش داده و در تــاریکی و شب هنگام از شدت آنها بکاهید و به استراحت بپـردازیـد.

هـمـچـنـین چـرخـه خـواب و بـیــداری، فـعالیت و اسـتـراحت، حرارت بدن، قـلـب، مـصـرف اکسیژن و مـیـزان ترشح غدد درون ریز توسط همین ساعت بیولوژیک بدن تنظیم می گـردنـد.

سـاعــت بیولوژیک مختص انسانها نبـوده و تـمـام مـوجـودات زنـده از بــاکتری ها گرفته تا خود انـسـانها واجد چنین ساعتی میباشند.

دکتر سیمون آرچر استاد دانشگاه بریستول انگلستان در رشته زیست شناسی ملکولی خواب(Professor of Molecular Biology of Sleep)و پژوهشگر در ارتباط با موضوع خواب و تاثیرات بیولوژیکی خواب در بدن انسان در بیانیه‌ای اعلام کرد: “بالغ بر ۹۷٪ ژن‌هایی که عملکردشان به طور معمول منظم است بر اثر اختلالات خواب دچار بی‌نظمی می‌شوند و همین امر کج خلقی و تحریک‌پذیری افرادی که درگیر اختلالات تاخیر خواب هستند ویا دارای شیفت‌های کاری متغییر را توجیه می‌کند.”
برخی از این ژن‌ها بر روی عملکرد سیستم ایمنی بدن تاثیر دارند.

تاثیر ارگونومی درخواب سالم

چگونه دانش ارگونومی بر روی سلامت خواب (خواب بهتر) تاثیر می گذارد ؟

توجه به این نکته ضروریست که سلامت کامل بدن مجموعه ای از رفتارهای جسمی و روانی یک فرد در طول یک شبانه روز است . یعنی همانطور که برای خوابیدن مان نیاز به جای خواب (تشک خواب مناسب ) متناسب با شرایط خودمان داریم ، پس از بیدار شدن و حین انجام کار روزانه ، نشستن و برخاستن و بلند کردن و هل دادن و…  باید قواعدی رعایت شود تا بدن در یک شرایط نرمال به منزل برگردد و پس از طی زمانی تا هنگام خواب با آرامش جسمی و روانی وارد بستر خواب شویم .

از این بابت ، توجه به نکات ارگونومی هنگام انجام کارهای روزانه ، ضمن تضمین سلامت بدن ، باعث می شود خواب سالم راحت و لذت بخش تری برایمان فراهم شود.

 

نکات ارگونومیکی مربوط به تشک خواب:
۱ – باید متناسب ترین تشک خواب را با شرایط خود انتخاب کنید یعنی تشک باید اولا بتواند تمام عضلات بدنتان را حمایت کند ثانیا با ستون فقرات خود شما ، تطابق داشته باشد تا بتواند از آسیب های احتمالی که ممکن است به سبب استفاده از تشک نامناسب رخ دهد ، جلوگیری شود .

۲ – ارتفاع تشک خواب باید به گونه ای باشد که موقع بلند شدن و نشستن کمترین فشار به کمر و زانو وارد شود که این امر در طولانی مدت در سلامت کمر و زانو نقش دارد .

۳ – تشک باید به لحاظ فیزیکی ، فیزیولوژیکی و سایکولوژیکی متناسب با شرایط هر شخص ، منطبق با خودش ، انتخاب شود .

 

0 دیگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای مورد نیاز علامتگذاری شده اند *