04432230494

بدن هر فردی به چه مقدار خواب روزانه نیاز دارد؟

فروش اقساطی
بدن هر فردی به چه مقدار خواب روزانه  نیاز دارد؟
مقالات 04 فوریه 2019

در شهر کوچکی زندگی می‌کردم،جایی که همه آدم‌ها به شدت مشغول بودند و همیشه عجله داشتند. من هم همانند آنها همیشه سعی می‌کردم کار‌های زیادی را طول روز به پایان برسانم. که همین باعث می‌شد روزانه مقدار خواب متفاوت و کمی داشته باشم که درطول روز به طرزعجیبی کسل و خسته می‌شدم و احساس کمبود انرژی داشتم.بعداز مدتی تصمیم گرفتم تحقیق کنم که چرا انرژی کم میارم و در طی تحقیقاتم به این نتیجه رسیدم که باید به مقدار کافی بخوابم و به خودم استراحت کنم چون بدن هر فرد برای تامین انرژی به خواب کافی نیاز دارد. در این بین متوجه شدم افراد دارای سبک‌های خواب مختلف و با توجه به لایف استایل زندگیشان به مقدار خواب متفاوتی نیاز دارند.در ادامه با من همراه باشید تا تجربیاتم را در اختیارتان بگذارم.

خواب چیست؟

خواب یکی از نیازهای اساسی بدن برای حفظ سلامتی است که بدن هر فرد به آن نیاز دارد تا بتواند انرژی خود را تامین کند. که در روزهای بعد با قدرت و انرژی بیشتری فعالیت کند. به طور کلی خواب به دو دسته تقسیم می‌شود: خواب عمیق و خواب سبک

خواب عمیق:

خواب عمیق در واقع همان خوابی است که برخلاف خواب سطحی به سادگی بیدار نمی‌شوید و پس از بیداری نیز با انرژی بیشتری به فعالیت‌هایتان ادامه می‌دهید. کمبود آن خطرات بسیار زیادی به همراه دارد‌. بنابراین سعی کنید خواب بهتری داشته باشید.

خواب سبک:

افرادی که دارای خواب سبک و کوتاه هستند ممکن است با کوچک ترین صدا هم از خواب بیدار شوند.

چرا خواب کافی برای سلامتی مهم است؟

خواب کافی در هر روز یکی از مهم ترین کارهایی است که می‌توانید برای سلامتی و تندرستی خود انجام بدهید و از خطر ابتلا به ییماری جلوگیری کنید. خوب خوابیدن باعث می‌شود که در طول روز هوشیاری، انرژی و توانایی بهتری برای تمرکز و انجام کارهای روزانه داشته باشید.

اگر خواب کافی در طول شبانه روز نداشته باشیم احتمال مواجه با مشکلاتی از نظیر تفکر، تمرکز و… به وجود می‌آید. که همه این موارد باعث دشوار شدن وظایف، اشتباهات و حوادث در طول روز می‌شود.

خواب ناکافی به طور منظم منجر به مشکلات سلامتی از جمله:

چگونه می‌توان به مقدار کافی خوابید؟

بیشتر ما تجربه بی‌خوابی در شب را داشته‌ایم و می‌دانیم تکرار این بی‌خوابی آزار دهنده است. سعی کنید شب‌ها به مقدار کافی بخوابید اگر کمتر از ۷ تا ۹ ساعت می‌خوابید احتمالا دچار کم خوابی شدید اگر این کار به صورت مداوم پیش برود باعث پایین آمدن سطح انرژی و کاهش سلامتی بدنتان می‌شود.برای جبران کم خوابی سعی کنید خواب کوتاه روزانه را برای چند روز امتحان کنید.

اگر برنامه روزمرگیتون پیچیده است و وقت کافی برای خواب ندارید برنامه خود را تغییر داده و وقت بیشتری به خواب بگذارید. سعی کنید برنامه خود را در یک روز عوض نکنید.برای مثال اگر ساعت ۲ شب می‌خوابید هر روز یک ربع زودتر بخوابید تا به وقت خواب دلخواهتان برسید. حتی اگر امکان تغییر در برنامه شما کم است همان تغییر اندک را راستای خوابتان انجام دهید که این کار باعث می‌شود انرژی بهتری برای انجام کارهایتان در طول روز داشته باشید. یکی دیگر از عوامل بد خوابی شما می تواند تشک خواب بی کیفت باشد از این رو به شما پیشنهاد می کنم حتما کالای خواب با کیفیتی انتخاب کنید تشک اوزل تشک ایشبیر جزو .

عاداتی برای بهبود خواب

خواب کافی مهم است اما کیفیت خواب نیز ضروری است. هر شب در ساعت معینی به تخت خواب بروید و هر روز صبح در ساعت مشخصی از خواب بیدار شوید و اطمینان حاصل کنید که اتاق خواب شما ساکت، تاریک، آرامش بخش و در دمای مناسبی برای خواب است. قبل از خوابیدن سعی کنید از خوردن وعده‌های غذایی زیاد، کافئین، تنباکو و الکل خوداری کنید.و در طول روز فعالیت بدنی خود را زیاد کنید و از فعالیت‌های استرس‌زا قبل از خواب خود داری کنید که این کار باعث می‌شود به راحتی بخوابید.

چه میزان خوابی مناسب است؟

میزان خواب مورد نیاز برای هر فرد به عوامل مختلفی مانند سن، فعالیت روزانه، وضعیت سلامتی بدن و سایر عوامل دیگری.که می‌تواند مقدار خواب مورد نیاز را تغییر دهند شامل مواردی از جمله وضعیت روانی و استرس،فعالیت بدنی، ساعات کاری و نورپردازی در محیط‌ کار و خانه هستند.از آنجایی که مقدار خواب هر فرد متفاوت است سعی کنید به مقدار خواب مورد نیاز بدنتان بخوابید و به این توصیه‌ها عمل کنید

چه میزان خواب کافی است

کارشناسان توصیه می کنند که بزرگسالان بین ۷ تا ۹ ساعت در شبانه روز بخوابند.بزرگسالانی که کمتر از ۷ ساعت در شبانه روز می‌خوابند، ممکن است نسبت به افرادی که ۷ ساعت یا بیشتر در شبانه روز می‌خوابند، مشکلات سلامتی بیشتری نسبت به آنها داشته باشند. خوابیدن بیش از ۹ ساعت در شب لزوماً مضر نیست و ممکن است برای جوانان و افرادی که در حال بهبودی از کمبود خواب و یا بیماری هستند مفید باشد.

اینکه کودکان چقدر باید در طول روز بخوابند به سن آنها بستگی دارد.متخصصان خواب، چرت زدن را برای کودکان زیر ۷ سال مناسب می دانند.

ساعات خواب توصیه شده

ساعت خواب توصیه شده برای سنین مختلف:

  • نوزادان, کمتر از ۴ ماه باید۱۴ تا۱۷ ساعت در روز بخوابند..
  • نوزادان ۴ ماهه تا ۱ ساله باید ۱۲ تا ۱۶ ساعت در روز بخوابند.
  • کودکان ۱ تا ۲ ساله باید ۱۱ تا ۱۴ ساعت در روز بخوابند.
  • کودکان ۳ تا ۵ ساله باید ۱۰ تا ۱۳ ساعت در روز بخوابند.
  • کودکان ۶ تا ۱۲ ساله باید ۹ تا ۱۲ ساعت در روز بخوابند.
  • نوجوانان ۱۳ تا ۱۸ ساله باید ۸ تا ۱۰ ساعت در روز بخوابند.
  • در سنین ۱۸ تا ۶۴ سالگی باید ۷ تا ۹ ساعت در روز بخوابند.
  • بالای ۶۵ ساله باید ۷ تا ۸ ساعت در روز بخوابند.
ساعات خواب روزانه افراد
ساعات خواب مورد نیاز روزانه افراد

بنابراین، رعایت نیاز به خواب مناسب از اهمیت بسیاری برخوردار است و با رعایت کردن توصیه‌های مناسب می‌توان بهبود کیفیت خواب و سلامتی و عملکرد بدن را بهبود بخشید

0 دیگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای مورد نیاز علامتگذاری شده اند *