04432230494

اهمیت درست خوابیدن در سلامتی

اهمیت درست خوابیدن در سلامتی
اخبار, مقالات 23 فوریه 2019

شما حدود یک سوم عمر خود را خواب هستید، بنابراین وضع صحیح خواب می تواند تاثیر زیادی در سلامت فقرات و دستگاه اسکلتی شما داشته باشد .یکی از مهم ترین مواردی که در سلامتی بسیار زیاد اهمیت دارد، وضعیت صحیح قرارگیری بدن در حالت های مختلف به خصوص هنگام خوابیدن و استراحت است.

بسیاری از ما هنگامی که می خوابیم به حالت خوابیدن توجه نمی کنیم و همین مساله باعث میشود تا در دراز مدت دچار مشکلاتی از قبیل کمردرد، زانو درد، گردن درد و … بشویم.

یک دکترای فیزیولوژی در این باره گفت:بسیاری از دیسک های گردن ناشی از حالت های ناصحیح خوابیدن است.

دکتر وحید ولی پور، افزود:حالت های خوابیدن به سه حالت به پهلو خوابیدن، طاق باز و دمر خوابیدن تقسیم می شود که بهترین روش طاق باز است.

وی با اشاره به اینکه دمر خوابیدن همان حالت درازکش رو به پایین است، بیان کرد:این روش در هر حالت باعث ایجاد مشکل در بدن می شود و در این حالت نه تنها به قفسه سینه فشار وارد می شود، بلکه کمر نیز دچار آسیب می شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه لرستان اظهار کرد:روش طاق باز همان حالت درازکش رو به بالاست که در این حالت کمترین فشار به قفسه سینه وارد می شود و در این حالت شکم و سینه رو به بالا قرار می گیرد.

این مدرس دانشگاه لرستان با بیان اینکه در حالت طاق باز هیچ مشکلی برای بدن به وجود نمی آید، ادامه داد:معمولاً دراز کشیدن به پهلوی سمت راست بهتر از خوابیدن به پهلوی چپ است و اگر شخصی به دلیل مشکلات خاصی نتواند به سمت راست بخوابد می تواند دراز کشیدن به پهلوی چپ را انتخاب کند.

ولی پور خاطرنشان کرد:خوابیدن به وضعیت نامناسب سبب احساس درد در عضلات، ایجاد استرس، بدفرمی و ناراحتی در اعضای بدن می شود. در روش طاق باز باید یک بالشتک را بین دو زانو قرار داد، چراکه فاصله بین زانو ها در حالت ایستاده باید در وضعیت خوابیده نیز حفظ شود.

0 دیگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخشهای مورد نیاز علامتگذاری شده اند *